BNFF SEPT 2011 AWARD WINNERS

BNFF SEPT 2011 AWARD WINNERS

GRAND JURY AWARDS

BEST FEATURE FILM – David Mazzoni/Faust Checho for “The Fields”
BEST DOCUMENTARY FILM – John Hannon for “Hockey Courage”
BEST SHORT FILM – Valerie Jensen for “ShakeSPHERE: Romeo and Juliet”
BEST STUDENT FILM – Nicole Favale for “A Window Into Willard”
BEST SCREENPLAY – Steven Lipkin for “Betrayals”

GENRE AWARDS

BEST COMEDY – Joanne Hock for “Redneck Roots”
BEST SUSPENSE IN A SHORT FILM – John Stead for “The Waking”

AUDIENCE AWARD

Jerry Zolner/John Patus for “Road To The Ring”

ARTISTIC AWARDS

BEST DIRECTION IN A FEATURE FILM – Florian Steinbiss for “Neander Jin: The Return Of The Neanderthal Man”
BEST DIRECTION IN A SHORT FILM – Paolo Licata for “The Novel”
BEST CINEMATOGRAPHY – Francisco Ciccone for “The Novel”
BEST VISUALS – Greg Passmore for “The Physics Of Surfing”
MOST ARTISTIC FILM – Logan Howe for “Tin Can”
BEST ACTOR IN A LEADING ROLE – Tom Sizemore for “White Knight”
BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE – Carol Anne Watts for “Redneck Roots”
BEST ACTRESS IN A SHORT FILM – Barbie Castro for “Conduit”
BEST SUPPORTING ACTRESS – Carol Anne Watts for “Redneck Roots” 

 

PENMANSHIP AWARDS

BEST WRITING IN A FEATURE FILM – Agathe Feoux & Alvin Case for “Niagara Falls”
BEST WRITING IN A SHORT FILM – Jeffrey Pike for “Love and Definance”
BEST ORIGINAL STORY – Nathan Emelia for “Stuffer”
BEST SCREENPLAY 2ND PLACE – Lou Buttino for “Shadowboxing The Mob”
BEST SCREENPLAY 3RD PLACE – Roberto Marrero for “Twelve Nuns”
BEST SCREENPLAY 4TH PLACE – John Edward Flynt for “Silence”

HONORABLE MENTIONS

HONORABLE MENTION FOR DOCUMENTARY FILMMAKING – Tadeusz Fundalinski for Silenced Voices: Quiet Voices In The Aftermath Of War”
HONORABLE MENTION FOR DOCUMENTARY FILMMAKING – Charles Evans for “Addiction Incorporated”
HONORABLE MENTION FOR FEATURE FILMMAKING – Amanda Jane for “The Wedding Party”
HONORABLE MENTION FOR CINEMATOGRAPHY – Markus Adrian for “Not Worth A Bullet”
HONORABLE MENTION FOR SHORT FILMMAKING – Wendy Chan for “A Million Miles To Sunshine”
HONORABLE MENTION FOR SHORT FILMMAKING – Melissa Berger for “Mud & Water”
HONORABLE MENTION FOR DIRECTION IN A FEATURE FILM – Jesse baget for “White Knight”
HONORABLE MENTION FOR DIRECTION IN A SHORT FILM – Marc Higa for “Agent 6”
HONORABLE MENTION FOR LEAD CAST IN A FEATURE – Robin North for “Dead Saints”
HONORABLE MENTION FOR LEAD CAST IN A SHORT – Angel Tirado for “Deriva”
HONORABLE MENTION FOR STUDENT FILMMAKING – Christopher Fernandez for “Beneath”
HONORABLE MENTION FOR STUDENT FILMMAKING – TK Darton for “Scouts Honor”
HONORABLE MENTION FOR ANIMATION – Rian Lehman for “Gum Bums”

Comments (3625)